top of page
Search

Mazāk runātais par ēdināšanu ar maisījumu un pudeli
Vai Tev arī šķiet, ka mākslīgi ēdināto bērnu mammas paliek mazliet bez uzmanības?


Es ar visām rokām un kājām (citreiz vairāk nekā paši vecāki) cīnos, lai bērni saņemtu pēc iespējas vairāk mammas piena pēc iespējas ilgāku laiku, jo tā nu ir noticis, ka zīdīšana man sanāk tuvāk sirdij. Dažreiz nepietiek roku un kāju papildus atbalstīt un izglītot tos, kam aktuālāka ir barošana no pudeles, bet realitātē lielākā daļa bērnu tā ēd. Tad nu te būs dažas būtiskas nianses, ko es gribētu, lai zinātu ikviens vecāks.


Ēdinot no pudeles, jāievēro tāda tehnika, kas būtu pēc iespējas pietuvināta zīdīšanai, neatkarīgi no tā, vai bērns ēd tikai no pudeles vai arī tiek daļēji zīdīts - tā sanāks bērnam veselīgāk un fizioloģiskāk. 


Bērns ir jāņem rokās, turklāt jāatceras mainīt puses.

Daudziem tas neliekas pašsaprotami. Bērnam ir virkne refleksu, kas atbild par ēšanu, un ir svarīgi, lai šie refleksi tomēr tiek izmantoti, un nervu un muskuļu sistēma nobriest pareizi. Turklāt zīdainim (un arī aprūpes personai) ir svarīgs cilvēciskais kontakts ēšanas laikā. Tas ir gan drošāk, gan dabiskāk, gan mīļāk, nekā iespraust pudeli un izbarot pienu. 


Cik ilgi var glabāt pagatavotu maisījumu? Piens vai maisījums pudelē, istabas temperatūrā (piem., ratos vai mašīnā) var stāvēt ne vairāk kā divas stundas kopumā, un ne vairāk kā stundu no brīža, kad bērns to sācis ēst. Pudelē, siltajā, saldajā piena maisījumā vairojas baktērijas. Ja krūts piens satur dažādus fermentus un dzīvās imunitātes vielas, kas mikrobu augšanu palēnina, tad maisījumā šo vielu nav, un, nepareizi uzglabājot, pudeles saturs var kļūt par infekcijas (caurejas) iemeslu. Ja ir vajadzīgs paņemt maisījumu līdzi - labāk paņemt iepriekš sagatavotu un atdzesētu maisījumu aukstuma somā un karstu ūdeni termosā, lai ūdens peldē maisījumu varētu sasildīt). Ja iespējams - labāk ieplānot pauzi, kur būs pieejams tīrs ūdens un tējkanna, lai sagatavotu svaigu maisījumu.


Par caurejas iemeslu var kļūt arī nepareiza pudeļu un knupju higiēna. Līdz trīs mēnešu vecumam ir rekomendēts ikreiz sterilizēt traukus, ko izmanto bērna ēdināšanai, vārot burbuļojoši verdošā ūdenī 5 minūtes. Pudeles, knupjus un piena uzglabāšanas traukus vēlams izvēlēties tādus, lai būtu pēc iespējas mazāk dažādu stūrīšu un krociņu, kur var sakrāties vecs piens un mikrobi.


Vai var sagatavot lielāku maisījuma porciju uz priekšu? Ērtības labad var pagatavot uzreiz lielāku maisījuma daudzumu, ieliet sterilizētā traukā, strauji to atdzesēt un glabāt ledusskapī 24 stundas no pagatavošanas brīža, vajadzības gadījumā pārlejot maisījumu citā tīrā traukā un uzsildot ūdens peldē. Tādā veidā var ātri un droši sagatavot jebkura apjoma ēdiena porciju.


Cik siltam jābūt maisījumam? Ķermeņa vai istabas temperatūrā. Nevajag pagaršot maisījumu vai pienu pa taisno caur knupi - tā Tu bērnam iedosi savas mutes baktērijas, kas vēlāk izraisa zobu kariesu un/vai gastrītu. Neņemiet bērna knupi savās mutēs!


Cik bieži drīkst dot maisījumu? Laikam arī jāatgādina, ka ar maisījumu un atslauktu pienu, tāpat kā zīdot, drīkst un vēlams ēdināt bērnu pēc pieprasījuma. Tiesa, ēdinot no pudeles, bērnu var pārbarot. Tāpēc ir svarīgi sekot mazuļa signāliem, ievērot atsaucīgas ēdināšanas principus (responsive/paced bottle feeding), pozas, pauzes, plūsmu, utt. un, protams, sekot bērna svara dinamikai. 


Cik daudz maisījuma jādod? Pastāv dažādi maisījuma/piena rekomendējamo apjomu kalkulatori, kas balstās uz bērna vecumu un svaru - tie ir daudz uzticamāki par pakas norādījumiem, jo bērni vienā vecumā var būt diezgan dažādi. Es izmantoju šo - https://www.mdapp.co/formula-feeding-calculator-86/ 


Cik ilgi bērnam vajadzīgs maisījums? Bērniem, kuri nesaņem vai nesaņem pietiekamā apjomā mātes pienu, maisījums ir nepieciešams līdz 6 mēnešiem, pēc tam var pakāpeniski pāriet uz citiem piena produktiem un pasterizētu parasto dzīvnieku pilnpienu (ar normālu nevis samazinātu tauku saturu). Līdz gada vecumam var saglabāties vairākas maisījuma maltītes dienā.

Pēc gada vecuma komerciālais piena maisījums bērniem nav ieteicams, savukārt atslaukts mātes piens vērtību nezaudē.

Sākot ar 6 mēnešu vecumu vai kad bērns stabili sēž ar atbalstu un pats var noturēt rokās krūzīti, maisījumu vai pienu ieteicams mācīt dzert no krūzītes, pakāpeniski atradinot bērnu no pudeles. Vispār atradināt bērnu no knupja pudeles vajadzētu līdz pusotra gada vecumam.


Vairāk par ēdināšanu ar maisījumu vai atslauktu pienu, kā arī par iespēju pāriet no pudeles uz krūti jautā savam uzticamajam zīdīšanas konsultantam vai ibclc.


352 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page