top of page
Search

Laktoze, laktāze, laktozes nepanesība

Zaļas, putainas, skābas, eksplozīvas kakas, bieža vēdera izeja, vēdera pūšanās, skābi slapji purkšķi, kuru dēļ regulāri iekaisis dibens. Svara pieaugums parasti ir normāls, var būt zemu normāls. Ārsti un vecāki vienādi bieži putro alerģijas un nepanesības, mammas uzturu un bērna infekcijas, bieži tiek nozīmētas analīzes, speciālais maisījums, pilieni, enzīmi un probiotikas, bet tie parasti līdz galam nepalīdz.


Šajā rakstā par to, kas ir laktoze, kādēļ tā ir vajadzīga un kad taisa problēmas, kas ir ferments laktāze un ko mēs saprotam ar frāzi - “laktozes nepanesība”. Starp citu, viens no biežākajiem pieprasījumiem manām konsultācijām, kurās vispatīkamāk redzēt pozitīvas pārmaiņas ar diezgan mazu iejaukšanos.

#kb_vēders #kb_zīdīšana Foto: Airida Žolīte-Daugina


Laktoze ir piena cukurs. Piena dziedzera šūnas to veido, paņemot no asinīm izejvielas. Laktozes daudzums mātes pienā nav atkarīgs no piena vai laktozes daudzuma mammas uzturā! Turklāt šis daudzums ir diezgan nemainīgs, viens no stabilākajiem. Cilvēka pienā ir daudz laktozes, 7% (govs un kazas pienā 4-5%, zirga - 6,5%).


Dažreiz liekas, ka laktoze ir visu vainu sakne, bet tā noteikti nav - laktoze ir laba un ļoti svarīga zīdaiņa augšanai un smadzeņu nobriešanai. Vispār cilvēka piena sastāvs pārsvarā ir tēmēts uz mūsu proporcionāli milzīgo smadzeņu attīstību, bet tas tā. Laktoze nodrošina 40% no kopējās piena enerģētiskās vērtības, piesaista ūdeni, veido zarnās skābu vidi - lai labāk uzsūktos kalcijs.


Kad laktoze tiek apēsta, tievajā zarnā to sašķeļ ferments - laktāze. (oze - cukurs, āze - ferments), un laktoze sašķeļas par glikozi un galaktozi. Tieši galaktoze piedalās galaktocerebrozīdu veidošanā - smadzeņu augšanai, “cerebrum” - smadzenes.


Problēmas ar laktozi sākas tad, ja buksē ferments laktāze. Tautā diemžēl dzīvo mīts, ka laktāze atrodas t.s. “aizmugurējā jeb beigu pienā”, bet tas tā nemaz nav - laktāze veidojas cilvēka zarnu šūnās.


Ja laktāzes nav, nepietiek vai neiedarbojas, tad nesašķelta laktoze nonāk resnajā zarnā un kopā ar zarnu baktērijām taisa tur zaļus, putainus, skābus brīnumus. To tad arī sauc par laktozes nepanesību.


NB!


Laktozes daudzumu mātes pienā neietekmē mātes uzturs!

Mātes piens nesatur laktāzi!

Laktozes nepanesībai nebūs pazīmju uz ādas - ne sausuma, ne izsitumu - nejaucam ar alerģiju.


Primārā laktozes nepanesība, kad enzīms laktāze vispār neveidojas, zīdaiņiem ir sastopama ārkārtīgi reti - vienam no 60 000 bērnu. Latvijā tas būtu aptuveni vienam bērnam ik trīs gadus.


Pieaugušajiem šī forma ir daudz biežāk - ar laiku fermentu kodējošie gēni izslēdzas, ferments vairs neveidojas, un lēš, ka vairāk nekā 60% pieaugušo populācijas pasaulē ir laktozes šķelšanas traucējumi. Jāņem gan vērā, ka, ja tētim pēc piena glāzes ir caureja, tas nenozīmē, ka viņa zīdainim būs nepanesība!


Zīdaiņiem laktoze ir vajadzīga, atceramies? Patiesa nepanesība būtu liela dabas kļūda (un reta, 1:60000). Tad kāpēc to tik bieži piesauc?


Var būt nenobrieduma jeb tranzitora (pārejoša) laktozes nepanesība priekšlaikus dzimušiem bērniem; jo agrāk dzimis, jo mazāk nobriedis zarnu trakts, jo lielāka varbūtība un stiprāk izpaužas.


Tomēr arī pilnīgi veseliem iznestiem zīdaiņiem gadās laktozes nepanesības pazīmes, turklāt šī ir visbiežākā forma, par ko tad arī sūdzas un satraucas vecāki. To sauc par laktozes pārslodzi (overload), kad bērns ātri apēd lielu daudzumu piena, kas satur mazāk tauku (t.s. priekšējo pienu), tas ātri nonāk zarnās, un visa laktoze nepaspēj sareaģēt ar laktāzi, kaut arī tās ir pietiekami daudz.


Principā sanāk, ka slikti ir nevis tāpēc, ka ir daudz cukura, bet tāpēc, ka ir maz tauku (un tas nav tāpēc, ka mammai būtu liess piens!)


Tādu parādību sastop, ja mammai ir daudz piena, krūtis starp ēdienreizēm pārpildās, katru reizi baro ar vienu krūti un ievēro garas pauzes starp zīdīšanas reizēm.


Parasti palīdz korekcijas zīdīšanas organizācijā, lai panāktu, ka bērniņš kvalitatīvi, vienmērīgi un regulāri iztukšo krūtis. Visbiežāk es iesaku mainīt krūtis vairākas reizes, sākt zīdīšanu ar tukšāko, izmantot breast compression metodi, zīdīt biežāk, neļaujot krūtīm pārpildīties. Noteikti darbs ar satvērienu. Dažreiz jāstrādā ar hiperlaktāciju.


Dažos gadījumos palīdz papildus fermenta lietošana (pilienos vai kapsulās), tomēr, kamēr netiks atrisināta zīdīšanas organizācija, zāļu efekts būs īslaicīgs, niecīgs vai pat neesošs.

451 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page